ក្បួន​ម៉ូតូ​ធំ​រាប់​រយ​គ្រឿង​ធ្វើ​ដំណើរ​មក​ពី​ច្រក​ប៉ោយ​ប៉ែត​តាម​ផ្លូវ​ជាតិលេខ​៥​កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០១២​។ រូបថត ផា លីណា
ភ្នំពេញៈ ដោយ​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​កាល​ពី​ឆ្នាំ​មុន​ក្នុង​ការ​នំា​មក​នូវ​អ្នក​ជិះ​ម៉ូតូ ​ធំ​ជា​ច្រើន​មក​ពី​បណ្តា​ប្រទេស​សមាជិក​អាស៊ាន​ដែល​មាន​អ្នក​ជិះ​ម៉ូតូ​ធំ​ ចូល​រួម​ប្រមាណ​៤០០​នាក់​នោះ នៅ​ឆ្នាំ​នេះ​ក៏​កាន់​តែ​ធំ​ជាង​ឆ្នាំ​មុន​ដែរ ដោយ​ក្រុមហ៊ុន Naga world នឹង​រៀបចំ​កម្មវិធី​ដ៏​ធំ​មួយ​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​ហៅ​ថា «បៃហ្វេសត៍២​»។
សម្រាប់​ឆ្នាំ​នេះ​គឺ​រឹត​តែ​ពិសេស​ជាង​ឆ្នាំ​មុន​ទៅ​ទៀត​នោះ​ គឺ Naga World បាន​រៀបចំ​ព្រឹត្តិការណ៍ បៃហ្វេសត៍​លើក​ទី២ ដែល​មាន​អ្នក​ជិះ​ម៉ូតូ​ធំ​មក​ពី​បណ្តា​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន​ដូចជា ថៃ ម៉ាឡេស៊ី ប្រ៊ុយណេ និង​វៀតណាម ជាដើម​រួម​ជាមួយ​នឹង​បណ្តា​ប្រទេស​ជា​ច្រើន​នៅ​លើ​ពិភពលោក​ចូល​រួម​ប្រមាណ​ ជា​២០​នាក់​ផ្សេង​ទៀត​ផង។ សម្រាប់​កម្មវិធី​ក្នុង​ឆ្នាំ​នេះ​គេ​រំពឹង​ថា​នឹង​ទាក់​ទាញ​អ្នក​ស្នេហា​ ម៉ូតូ​ធំ និង​ទស្សនិកជន​ប្រមាណ​ជា​៥០០០០​នាក់​ក្នុង​ការ​ទស្សនា​ការ​តាំង​ពិព័រណ៍​ ម៉ូតូ​ធំ​នេះ។
លោក ហោ សារុន អនុ​រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​ទេសចណ៍ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា គោល​បំណង​ដែល​បង្កើត​កម្មវិធី​នេះ​ឡើង គឺ​ចង់​ជំរុញ​យុទ្ធនាការ​ឃោសនា​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​ទេសចណ៍​កម្ពុជា​ព្រះ​រាជា​ ណាចក្រ​អច្ឆរិយៈ។ ក្រសួង​ទេសចរណ៍​បាន​សហការ​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​ណាហ្គា​វើល​នឹង​រៀប​ចំ​ ព្រឹត្តិការណ៍​បង្ហាញ​ម៉ូតូ​ធុន​ធំ​អាស៊ាន​លើក​ទី២ ឆ្នាំ​២០១៣ នៅ​បរិវេណ​សួនច្បារ​សម្តេច​ហ៊ុន សែន ចាប់​ពី​ថ្ងៃ​ទី៩ ដល់​ទី​១២ ឧសភា ឆ្នាំ​២០១៣​ដោយ​មាន​ក្បួន​ម៉ូតូ​ធំៗ​នៃ​បណ្តា​ប្រទេស​អាស៊ាន​ចូល​រួម។ កម្មវិធី​នេះ​ក៏​ជួយ​ជំរុញ​ដល់​សកម្មភាព​ជិះ​ម៉ូតូ និង​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ប្រកប​ដោយ​សុវត្តិភាព​ដើម្បី​កាត់​បន្ថយ​គ្រោះថ្នាក់​ ចរាចរណ៍​ផង​។
លោក​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា តាម​រយៈ​ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​ដែរ ក្រសួង​ទេសចរណ៍​រំពឹង​ថា​នឹង​ទទួល​បាន​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​មក​ពី​ក្នុង​តំបន់​និង ​ពិភពលោក​មក​ទស្សនា​ព្រះ​រាជា​ណាចក្រ​កម្ពុជា​កាន់​តែ​ច្រើន​ឡើង​ថែម​ទៀត​ជា ​មិន​ខាន។
លោក Philip Lee ប្រធាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ប្រចាំ​ក្រុមហ៊ុន Naga World ឲ្យ​ដឹង​ថា Naga World បាន​ចំណាយ​ថវិកា​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​កម្មវិធី​នេះ​អស់​ប្រមាណ​ជា​៣០​ម៉ឺន​ ដុល្លារ​ហើយ​កម្មវិធី​នេះ​នឹង​មាន​ការ​ចូល​រួម​ពី​សំណាក់​អ្នក​ជិះ​ម៉ូតូ​ធំ ​ចំនួន​ជាង​៥០០​នាក់​ដែរ​មក​ពី​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី ថៃ ប៊្រុយណេ ឥណ្ឌូណេស៊ី វៀតណាម និង​អ្នក​ជិះ​ម៉ូតូ​ធំ​មក​ពី​បណ្តា​ប្រទេស​ផ្សេងៗ​ទៀត​ព្រម​ទំាង​មាន​ការ​ ចូល​រួម​ពី​អ្នក​ជិះ​ម៉ូតូ​ធំៗ​ក្នុង​ស្រុក​មួយ​ចំនួន​ទៀត​ដោយ​ពួកគេ​នឹង​ ធ្វើ​ដំណើរ​ចូល​តាម​ច្រក​ព្រំដែន​ប៉ោយប៉ែត​ដោយ​មាន​ការ​ជួយ​អន្តរាគមន៍​ពី​ ក្រសួង​ទេសចរណ៍។
កម្មវិធី​នេះ​មាន​រយៈ​ពេល​បួន​ថ្ងៃ​គឺ​ចាប់​ពី​ថ្ងៃទី៩​ដល់​ថ្ងៃ​ទី១២ ឧសភា ដោយ​មាន​កម្មវិធី​ជាច្រើន​ដូចជា​ការ​ប្រកួត​ក្បាច់​គុន​បុរាណ​ខ្មែរ ដ៏​ពេញ​និយម​ការ​ប្រគំ​តន្ត្រី​ផ្ទាល់​មាន​ការ​ចូល​រួម​ពី​សំណាក់​តារា​ ចម្រៀង​ល្បីៗ​ទាំង​ជាតិ​និង​អន្តរជាតិ​ហើយ​ក៏​មាន​ការ​ប្រកួត​កីឡា​ កាយវប្បកម្ម​ការ​ប្រឡង​បវរ​កញ្ញា​ម៉ូតូ​និង​មាន​ការ​ដាក់​តាំង​ស្តង់​បង្ហាញ ​ទំនិញ​ជា​ច្រើន​និង​ការ​ប្រមូល​ផ្តុំ​ពី​ម៉ូតូ​ម៉ាក​ល្បីៗ​ជា​ច្រើន។
លោក​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា ក្នុង​ឆ្នាំ​នេះ​យើង​មាន​គោល​បំណង​ផ្តល់​ជូន​លោក​អ្នក​នូវ​យុទ្ធនាការ​ធំ និង​ទូលំ​ទូលាយ​ជាង​មុន​ក្នុង​ការ​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​ការ​យល់​ដឹង​អំពី​ការ​បើក​ បរ​ប្រកប​ដោយ​សុវត្តិភាព និង​ការ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ៕www.postkhmer.com