ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​អំពាវនាវ​ឲ្យ​ព្រះ​មហាក្សត្រ​បដិសេធ​ច្បាប់​ប្រឆាំង​អ្នក​មិន​ទទួល​ស្គាល់​របប​ខ្មែរក្រហម
បាតុករ​លើក​បដា​រូប​ថត​ទារុណកម្ម​នៅ​គុក​ទួលស្លែង
ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ចំនួន​១៦ បាន​រួម​គ្នា​ស្នើ​ទៅ​កាន់​ព្រះ​មហាក្សត្រ​ខ្មែរ ដោយ​សុំ​ឲ្យ​ទ្រង់ ប្រោស​ព្រះ​រាជ​ទាន​នូវ​ការ​បដិសេធ​ក្នុង​ការ​ឡាយ​ព្រះ​ហស្ថលេខា​លើ​ច្បាប់​ ខាង​លើ​នេះ។ យោង​តាម​សេចក្ដី​ថ្លែង​ការណ៍​ ​ដែល​ចេញ​ផ្សាយ​កាល​ពី​ម្សិលមិញ​បញ្ជាក់​ថា អង្គការ​ទាំង​១៦​សង្កេត​ឃើញ​ថា ការ​អនុម័ត​ច្បាប់​ស្ដី​ពី ការ​ប្រឆាំង​មិន​ទទួល​ស្គាល់​ឧក្រិដ្ឋកម្ម ដែល​​ប្រព្រឹត្ត​ឡើង​ក្នុង​រយៈ​កាល​នៃ​របប​កម្ពុជា​ប្រជាធិបតេយ្យ មិន​សម​ស្រប​នឹង​រដ្ឋ​ធម្មនុញ្ញ​នៃ​ព្រះ​រាជាណាចក្រ​កម្ពុជា។ ហើយ​ថា ច្បាប់​នេះ​ជា​ច្បាប់​មោឃៈ​និង​គ្មាន​ន័យ។
ក្រុម​អង្គការ​សង្គមស៊ីវិល​ចំនួន​១៦ តាម​រយៈ​សេចក្ដី​ថ្លែង​ការណ៍​មួយ​ដែល​ចេញ​ផ្សាយ​ដោយ​អង្គការ​លីកាដូ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១០ ខែ​មិថុនា ម្សិលមិញ​នេះ បាន​ចេញ​មុខ​ស្នើ​សុំ​ឲ្យ​ព្រះ​មហាក្សត្រ​ខ្មែរ ប្រោស​ព្រះ​រាជទាន​នូវ​ការ​បដិសេធ​ក្នុង​ការ​ឡាយ​ព្រះ​ហសត្ថលេខា​លើ​ច្បាប់​ ស្ដី​ពី​ការ​ប្រឆាំង​មិន​ទទួល​ស្គាល់​ឧក្រិដ្ឋកម្ម ដែល​ប្រព្រឹត្ត​ឡើង​ក្នុង​រយៈ​កាល​នៃ​របប​កម្ពុជា​ប្រជាធិបតេយ្យ។ ច្បាប់​ដែល​​ត្រូវ​បាន​សភា​អនុម័ត​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៧ ខែ​មិថុនា​កន្លង​ទៅ​នេះ។
ច្បាប់ស្ដី​ពី​ការ​ប្រឆាំង​មិន​ទទួល​ស្គាល់​ឧក្រិដ្ឋកម្ម ដែល​ប្រព្រឹត្ត​ឡើង​ក្នុង​រយៈ​កាល​នៃ​របប​ខ្មែរ​ក្រហម ត្រូវ​បាន​ក្រុម​អង្គការ​ចំនួន​១៦ ចាត់​ទុក​ថា ជា​ច្បាប់​មោឃៈ និង​គ្មាន​ន័យ។ ហើយ​ប្រសិន​បើ​គណបក្ស​កាន់​អំណាច​ នៅ​តែ​បន្ត​ធ្វើ​ការ​ប្រជុំ​សភា​ដោយ​អធម្មនុញ្ញ​បែប​នេះ នោះ​គ្រប់​ច្បាប់​ទាំង​អស់​ដែល​ត្រូវ​បាន​សភា​អនុម័ត នឹង​ត្រូវ​ចាត់​ទុក​ថា​ជា​គ្មាន​ន័យ និង​មោឃៈ។
នៅ​ក្នុង​សេចក្ដី​ថ្លែង​ការណ៍​ដដែល​នោះ ក្រុម​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ទាំង​១៦ បាន​សុំ​ឲ្យ​ព្រះ​មហាក្សត្រ​ខ្មែរ បដិសេធ​ក្នុង​ការ​ឡាយ​ព្រះ​ហស្ថលេខា​ប្រកាស​ឲ្យ​ប្រើ​ច្បាប់​ស្ដី​ពី​ការ​ ប្រឆាំង ការ​មិន​ទទួល​ស្គាល់​ឧក្រិដ្ឋកម្ម ដែល​ប្រព្រឹត្ត​ឡើង​ក្នុង​រយៈ​កាល​នៃ​របប​ខ្មែរ​ក្រហម ជា​បណ្ដោះ​អាសន្ន​សិន រហូត​មាន​ដំណើរ​ការ​ពិភាក្សា​ណា​មួយ​ដែល​អាច​សរ​បញ្ជាក់​ថា ច្បាប់​នេះ​មាន​ខ្លឹម​សារ​ស្រប​ទៅ​នឹង​បញ្ញត្តិ​របស់​រដ្ឋ​ធម្មនុញ្ញ​នៃ​ ព្រះ​រាជា​ណាចក្រ​កម្ពុជា។ រដ្ឋ​ធម្មនុញ្ញ​នៃ​ព្រះ​រាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ដែល​តម្រូវ​ឲ្យ​ព្រះ​មហាក្សត្រ​ ឡាយ​ព្រះហស្ថលេខា​លើ​ព្រះ​រាជក្រម ប្រកាស​ឲ្យ​ប្រើ​ច្បាប់​ដែល​រដ្ឋ​សភា​បាន​អនុម័ត​និង​ព្រឹទ្ធសភា​បាន​ ពិនិត្យ​ចប់​ តាម​រយៈ​ការ​ស្នើ​សុំ​ពី​គណៈ​រដ្ឋមន្ដ្រី៕