លើកឡើងថា ទោះបីជាគេទិញថ្នាំមកប្រើដោយខ្លួនឯងក៏ពិតមែន
តែងតែអានការណែនាំមុននឹងប្រើជានិច្ចដើម្បីជៀសវាងការប្រើប្រាស់
ខុស។
និស្សិតប្រុសរូបនេះ បានបន្ថែមទៀតថា៖ “អ្នកណាមិនដឹងថាឈឺក្បាល ផ្ដាសាយនោះ តែជំងឺខ្លះដែលវាហួសពីនេះ ច្បាស់ជារត់ទៅរកគ្រូពេទ្យហើយ ព្រោះជីវិតមិនអាចលេងសើចបានទេ។ មានតែពេទ្យទេចេះវិភាគដឹងច្បាស់ ចេញវេជ្ជបញ្ជាទិញថ្នាំត្រូវនឹងរោគជំងឺនោះ”។
ដោយឡែកលោក វេជ្ជបណ្ឌិត ទឹក ចាន់ណារិទ្ធ ប្រចាំមណ្ឌលជាតិលើកកម្ពស់សុខភាព បានពន្យល់ពីរឿងនេះថា ការទិញថ្នាំពេទ្យដោយគ្មានវេជ្ជបញ្ជាត្រឹមត្រូវគឺជាខុសច្បាប់។ គាត់មិនបានបញ្ជាក់ពីមាត្រាណាមួយទេ គាត់គ្រាន់តែលើកឡើងថា ច្បាប់បានកំណត់មកថាមានតែពេទ្យទេ ទើបអាចមានសិទ្ធចេញថ្នាំពេទ្យឲ្យអ្នកជំងឺប្រើ។
អ្នកជំនាញ រូបនេះបានបន្តទៀតថា ប្រជាជនទូទៅច្រើនប្រើថ្នាំតាមទម្លាប់តៗគ្នា សួរគេសួរឯងឬអ្នកដែលធ្លាប់មានជំងឺពីមុន។ នេះគឺជាការប្រថុយប្រថានណាស់ព្រោះពួកគាត់មិនស្គាល់ពីប្រភេទ ជំងឺច្បាស់លាស់ វាអាចប៉ះពាល់ដល់សុខភាពអ្នកប្រើកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរ ឬបណ្ដាលឲ្យកើតជាជំងឺផ្សេងៗទៀត។
យ៉ាងណាមិញ លោកវេជ្ជបណ្ឌិតរូបនេះ បានសង្កាត់ធ្ងន់ថា ការទិញថ្នាំដោយមិនប្រថុយប្រថាន មានតែវិធីមួយគត់នោះគឺ ទៅជួបគ្រូពេទ្យជំនាញ ដើម្បីពិគ្រោះ វិភាគជំងឺ ហើយទិញថ្នាំតាមវេជ្ជបញ្ជា នៅឱសថស្ថានដែលមានអាជ្ញាប័ណ្ណត្រឹមត្រូវទទួលស្គាល់ដោយក្រសួង សុខាភិបាល និងប្រើប្រាស់តាមវេជ្ជបញ្ជាបានកំណត់។ ករណីដែលអ្នកជំងឺប្រើប្រាស់តាមវេជ្ជបញ្ជានោះ ពេលមានបញ្ហា អ្នកជំងឺត្រូវប្រញាប់ទៅជួបគ្រូពេទ្យនោះវិញភ្លាម។
ចុះអ្នកវិញធ្លាប់ទិញថ្នាំគ្មានវេជ្ជបញ្ជាទេ?