​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​រួម នៅ​ថ្ងៃទី​១០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០១៣ បាន​បង្ហាញថា ក្នុងន័យនេះ បន្ទាប់ពី​យើង​បាន​តាមដាន​ដំណើរការ​នៃ​ការឃោសនា​ស្វែងរក​ការគាំទ្រ​របស់​ គណបក្ស​នយោបាយ​ទាំងនោះ យើងខ្ញុំ​ទាំងអស់គ្នា​សូម​អំពាវនាវ​ដូចតទៅ​៖
​ក​-​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការបោះឆ្នោត ធានា​ឲ្យ​បាន​នូវ​ភាពត្រឹមត្រូវ យុត្តិធម៌ និង​អព្យាក្រឹត​
​ខ​-​គណបក្សនយោបាយ​ទាំងអស់ សាធារណៈជន​គ្រប់​ស្រា​ទាប់​វណ្ណៈ អ្នកប្រតិបត្តិ​គ្រប់​សាសនា អ្នកសារព័ត៌មាន ប្រជាពលរដ្ឋ និង​យុវជន យុវនារី គោរព​នូវ​គ្រមសីលធម៌ មាន​សុចរិត​ភាព រក្សា​ភាពថ្លៃថ្នូរ មានការ​យោគយល់ និង​អនុគ្រោះ​គ្នា​ទៅវិញទៅមក ដោយ​ឈរលើ​ឧ​ត្ត​ម​ប្រយោជន៍​ជាតិ
​គ​-​អាជ្ញាធរ​ដែន និង​កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ​គ្រប់លំដាប់​ថ្នាក់ ធានា​ឲ្យ​បាន​នូវ​បរិយាកាស​ល្អ អព្យាក្រឹតភាព សន្តិសុខ និង​សណ្តាប់ធ្នាប់​។​
​ទី​ពីរ​៖ ក្រោយពី​លទ្ធផល​បោះឆ្នោត សូម​ឲ្យ​គណបក្សនយោបាយ​ទាំងអស់ ដែល​ជាប់ឆ្នោត​មាន​អាសនៈ​ទាំង​ចំនួន​តិច និង​ចំនួន​ច្រើន​រៀបចំ​រដ្ឋាភិបាល​ថ្មី មេត្តា​មាន​ស្មារតី​រួបរួមគ្នា ដើម្បី​ពង្រឹង​ឯកភាព​ជាតិ កសាង​ប្រទេស​ឲ្យ​ទៅជា “​កោះសន្តិភាព​” ផ្អែកលើ​ប្រព័ន្ធ​ប្រជាធិបតេយ្យ​សេរី​ពហុបក្ស ធានា​សិទ្ធិមនុស្ស គោរព​ច្បាប់ ទទួលខុសត្រូវ​ខ្ពស់​ចំពោះ​វាសនា និង​អនាគតជាតិ ដោយ​ធ្វើការ​រួមគ្នា​ជាមួយ​បក្ស​ដែល​ទទួលបាន​អាសនៈ​បន្ទាប់ៗ​គ្នា​ក្នុង​ ការដឹកនាំ​ប្រទេស​នៅ​អាណត្តិ​ក្រោយ​៕​